Vyznáte se v rozměrech a značení pneumatik?

Nákup nových pneumatik není žádná věda. Stačí najít nejlevnější obchod, vybrat si z nabídky, párkrát kliknout a máte hotovo. Kdo už nakupoval pneu online, ví, že existuje spousta typů a rozměrů pneumatik. Pojďme se tedy zorientovat v základních pojmech, aby nové pneu seděly na váš vůz jako ulité. 

Kde všechny informace najdete?

Při nákupu pneumatik se musíte řídit předepsanými rozměry, jinak by vás vůz neprošel přes STK. Dále platí pravidlo, že na jedné nápravě můžete použít pouze pneumatiky shodného rozměru, konstrukce, druhu dezénu a značky.

Všechny informace, které potřebujete při nákupu pneu znát, najdete ve velkém technickém průkazu. Zajímat vás bude především sekce "Nápravy" na jeho zadní straně.

Značení a rozměry pneumatik

Je pro vás změť písmen a číslic v označení pneu španělskou vesnicí? Ve skutečnosti je to úplně jednoduché! Nejčastěji se setkáte s označením zapsaným ve tvaru 205/55 R16 91V, které bývá vyraženo na boku pneumatiky.

Co symboly znamenají?

  • 205 = šířka pneumatiky v mm
  • 55 = profil pneumatiky v % šířky
  • R = radiální pneumatika
  • 16 = vnitřní průměr pneumatiky (disku) v palcích
  • 91 = index nosnosti
  • V = index rychlosti

Rychlostní index úzce souvisí s indexem nosnosti. Označení udává maximální rychlost, pro kterou je pneumatika konstruovaná. Při nákupu mějte na paměti, že pneu musí mít stejný nebo vyšší rychlostní index než je nejvyšší povolená konstrukční rychlost vozu. Pokud tedy máte v TP uvedenu zkratku "V", znamená to, že pneumatika je navržená pro maximální rychlost 240 km/h. Zakoupit si ale můžete také pneumatiky označené vyšším indexem rychlosti, a to je "W, X, Y nebo ZR".

Ovlivní výběr pneu jízdní vlastnosti?

Protože pneumatiky drží vaše auto na silnici, zásadně ovlivňují jízdní vlastnosti vozu. Širší pneu s nižším profilem vás lépe podrží v zatáčkách. Na druhou stranu nízký profil zhoršuje komfort jízdy. S větší šířkou pneu se zase obvykle zvyšuje hlučnost a spotřeba paliva.

A jak je to s průměrem? Co když váš vůz může mít kola 14, 15 nebo 16? Když sáhnete po 14, auto bude na cestě více "plavat". S 16 bude na silnici sedět nejlépe. 15 jsou pomyslný zlatý střed.

Energetické štítky

S komfortem a bezpečností na silnicích souvisejí také energetické štítky. Označení na škále A-G informuje spotřebitele o 3 parametrech pneumatiky. A těmi jsou úspornost pohonných hmot, přilnavost na mokré vozovce a hlučnost. U spotřeby paliva a hlučnosti jsou rozdíly mezi nejlepší a nejhorší třídou zanedbatelné. Zaměřte se proto spíše na přilnavost pneumatiky - mezi třídou A a F může být při rychlosti 80 km/h rozdíl v brzdné dráze více než 18 m! 

Nezapomínejte však při jízdě především na dodržování bezpečné vzdálenosti, která je jedním ze základních pravidel silničního provozu dané zákonem. Ani sebelepší hodnocení pneu na stupnici energetického štítku vás před nehodou neuchrání v případě, že budete na silnicích hazardovat a nedodržovat předpisy.

Teď už víte o značení a parametrech všechno. Nákup pneu zvládnete levou zadní. Pokud byste přeci jen tápali, napište, zavolejte nebo rovnou přijeďte.

...